Цікава і корисна інформація про первоцвіти

Промине ще тиждень-другий і Полісся вкриється барвистою та тендітною ковдрою рослин першоцвітів. Саме їх царство владарюватиме в наших лісах короткий проміжок часу, від сходження снігу і до появи листя на деревах та густої трави в підліску.

Серед перших весняних  квітів чимало тих, що занесені до Червоної книги. Сьогодні ми розповімо про найпопулярніші на Поліссі первоцвіти.


 Підсніжник


Квітує підсніжник білосніжний у березні – квітні, в теплі зими може з’являтись у лютому, навіть фіксувався у січні. Підсніжник належить до групи весняних ефемероїдів - рослин із коротким періодом активності. Вже в кінці травня надземна частина відмирає, а під землею залишається лише цибулина до наступної весни.


Підсніжник білосніжний – декоративний ранньовесняний вид, що скорочує своє поширення внаслідок зривання на букети (часто на продаж), викопування цибулин, рекреаційного навантаження.


Крім того, підсніжники, як і всі інші первоцвіти, дуже швидко в’януть після зривання (буквально за кілька годин). Тому купування букетів первоцвітів не принесе тривалого естетичного задоволення, але підтримає попит на порушення законодавства та сприятиме скороченню кількості або навіть зникненню цих рослин у природі.


Пролісок


Серед талого снігу крізь землю пробивається один з перший вісників весни – пролісок. Пролісок - це красива невисока цибулинна рослина. В основному пролісок має квітки блакитного кольору. Однак зустрічаються види і гібридні сорти з квітками білого, рожевого і фіолетового кольорів. Залежно від виду пролісок цвіте навесні або восени.


Більшість видів пролісків – ранньовесняні медоноси. Цінність цих рослин полягає в тому, що вони зацвітають одразу ж після танення снігу. Напевно, саме тому в народі ці рослини називають блакитний підсніжник.


Відомо близько 90 видів проліски, з яких в Україні зростає три.


Сон-трава (або простріл)


Зовні ці квіти нагадують пухнасті тюльпани. Рослина занесена до Червоної книги України. Квіти сон-трави легко впізнати за гарним фіолетовим забарвленням.


Її часто застосовують як анестетик, протигрибковий засіб, протимікробне, снодійне, седативне. Відвар, виготовлений із сон трави уповільнює ритм серця і стимулює дихання. Як правило, цю рослину використовують для лікування хворих гіпертоніків, при прискореному серцебитті, а також як натуральне снодійне.


Наші предки вірили, що коли покласти сон-траву під подушку, рослина в сновидіннях покаже людині її долю. Ну а той, хто примудрявся заснути на галявині з сон-травою, набував здатності передбачати майбутнє.


Крокус (шафран)


Гарні квіти зростають у лісах та степах. Ростуть з цибулинки, яку можна висаджувати у себе на дачі чи городі. Зазвичай має квіти лілового чи фіолетового забарвлення. Та зустрічаються у природі й шафрани білого, рожевого, жовтого кольорів. Цвітіння крокусів триває до 18 днів. Квіти ніжні, невеличкі, рідко бувають більше 7 см у діаметрі.


У світі налічують понад 300 видів крокусів. Ростуть крокуси невеличкими кущиками. Знайти ці квіти в Україні можна в лісах Полісся, Чернігівщини.


Мати-й-мачуха (або підбіл)


Ця лікарська трава з великим листям і жовтими квіточками всім відома з самого дитинства. Дізнатися та запам'ятати її дуже легко: одна сторона листочка тепла і м'яка – це мати, а інша – гладка та холодна – мачуха. У народі мати мачуха застосовується для лікування різних захворювань із часів античності. Використовується вона і в рамках офіційної медицини у складі грудних та потогінних препаратів.


Знайти квіти можна в північних та центральних районах України, у Карпатах: вздовж берегів річок та ставків, на болотах, у ярах.


Примула


Це лікарський первоцвіт. Полюбляє рости в лісах, чагарниках, на узліссях, луках та галявинах. Батьківщина цієї квітки – Китай. Її легко можна вирощувати на городі, сушити квіти та пити лікувальний чай. Гарно допомагає при бронхіті, грипі, астмі.


У народі примулу полюбляють називати «баранці», «жовтуха» або «миколайчики». У нас вона найчастіше зустрічається жовтуватого або білого кольору. Проте примула – ще й декоративна рослина, яку продають у горщиках. У квіткових магазинах можна знайти яскраві кольори примули – червоні, рожеві, сині, фіолетові.


В Україні полюбляє рости у лісах Полісся, Житомирщини, на Вінниччині, також зустрічає в Північно-Східній Україні. Це Харківська, Сумська, Полтавська області.


Нарцис


Це квіти-легенда. Разом з тюльпанами це найпопулярніші квіти для весняних букетів. Дуже стійкі квіти, які в зрізаному стані стоять ще не один тиждень. Існує легенда ніби Нарцисом був самозакоханий юнак. Він щодня милувався своїм відображенням у воді. Тому нарцис – символ егоїзму, зарозумілості, байдужості.


В Україні це дуже рідкісна квітка, занесена до Червоної книги. Єдине місце, де у нас ростуть ці квіти – Долина нарцисів. Це величезне поле, де навесні зацвітають тисячі прекрасних квітів. Долина знаходиться поруч з містом Хуст (Закарпатська область).


Конвалія


Росте конвалія в мішаних і листяних лісах. Тіньовитривала рослина. Цвіте в травні. Поширена майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір'я Карпат.

Лікарські препарати з конвалії у вигляді настоянок трави, настоїв, корглікону, крапель Зеленіна рекомендуються при серцевій недостатності, кардіосклерозі, пороках та неврозах серця.


У християнській міфології конвалії — це гіркі сльози Богородиці, котрі вона проливала біля хреста, на якому був розіпнутий її син. Ці сльози, падаючи додолу, перетворювалися на прекрасні квітки, що згодом ставали червоними, як краплі крові, плодами.


У Німеччині існує повір’я, що світлими місячними ночами, коли землю охоплено глибоким сном, діва Марія із вінцем на голові з блискучих як срібло конвалій з’являється перед небагатьма обраними праведниками.


Плауни – невеличкі рослини, що використовуються як декор в місцях продажу ритуальних виробів. З нього роблять вінки і продають у переддень Великодня, у Велику суботу, тому що є традиція робити прикраси для великодніх кошиків. Ця рослина також занесена до Червоної книги


Мало хто знає, що черемша (Цибуля ведмежа) також занесена до Червоної книги, її популяція різко скорочується, але нею дуже поширена торгівля.


Ялівець використовують як декор для букетів квітів. Проте тільки частина ялівців охороняється Червоною книгою України, а частина – так званими регіональними списками.


Державна екологічна інспекція Поліського округу попереджає про відповідальність за знищення та продаж червонокнижних рослин, закликає громадян не купувати первоцвіт, адже це є порушенням законів України та правил торгівлі, відповідальність за яке несе не тільки продавець, а й покупець квітів.


Що загрожує правопорушникам, читайте у попередній публікації про первоцвіти за посиланням.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці