500 днів героїчного протистояння. Працюємо задля Перемоги!

Повномасштабна військова агресія росії проти України триває 500 днів. Щодня і щохвилини наші відважні захисники мужньо боронять рідну землю від загарбників.

11 працівників Державної екологічної інспекції Поліського округу (а це кожен десятий із наших колег) зі зброєю в руках в лавах ЗСУ та сил ТрО захищають країну, даючи нам змогу працювати, виявляти порушників природоохоронного законодавства та фіксувати шкоду, завдану нашій країні діями агресора, аби змусити його відповісти на все скоєно на українській землі зло.

При Державній екологічній інспекції України створено Оперативний штаб, який очолив т.в.о.   голови Держекоінспекції Ігор Зубович. Його мета – формування переліку всіх порушень у сфері навколишнього природного середовища, спричинених військовими діями та обрахунок нанесених збитків, які у кримінальних провадженнях кваліфікуються як «екоцид» і у майбутньому стануть частиною доказовою бази військових злочинів  країни-агресора на території України у міжнародних судах.

«Спільною роботою, разом з разом із Оперативним штабом, Службою безпеки України, Прокуратурою, Національною поліцією України, Держслужбою з надзвичайних ситуацій закладаємо потужний фундамент для формування компенсаційного механізму отримання компенсацій і відшкодування країною-агресором екологічних збитків, – розповідає начальник Інспекції Євгеній Медведовський. – Це суттєвий внесок у реалізацію формули миру Президента України Володимира Зеленського, де окремим пунктом прописано необхідність негайного захисту природи від наслідків військової агресії та стягнення у подальшому репарації з росії».

З початку повномасштабного вторгнення, а саме з 24 лютого 2022 року, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу зафіксовано 25 випадків нанесення шкоди довкіллю внаслідок військових дій в північних регіонах Житомирської області та в результаті ракетно-бомбових ударів по території Житомирської (19 випадків) і Рівненської (6) областей».

Відбулось

·       надходження в атмосферне повітря значної кількості забруднюючих речовин, спричинене лісовими пожежами, горінням нафтобаз та інших об’єктів військової та критичної інфраструктури;

·       засмічення земель, забруднення нафтопродуктами, небезпечними хімічними речовинами;

·       забруднення водних об’єктів паливно-мастильними матеріалами;

·       загибель об’єктів тваринного світу під час масових лісових пожеж;

·       знищення значної кількості лісових насаджень.

Якщо говорити про наслідки військової агресії для довкілля Полісся мовою цифр, то ситуація наступна:

·       загальна площа забруднених ґрунтів – 80, 8 тис м2, засмічених – близько 2,9 тис м2; сума збитків за забруднення та засмічення земель - понад 456 млн грн

·       унаслідок пожеж на нафтобазах згоріло понад  9 тис тон нафти та нафтопродуктів: в атмосферне повітря потрапило близько 13,2  тон забруднюючих речовин; забруднено понад 30 га земель

·       площа згорілих лісів та інших лісових насаджень через ракетно-бомбові удари росії, - понад 2 тис га: в атмосферу потрапили ще понад півтора мільйона тон забруднюючих речовин; збитки через забруднення атмосфери внаслідок лісових пожеж - понад 14,5 млрд грн

·       знищено понад 2 100 га лісових насаджень на території заповідника "Древлянський", що у Народицькій територіальній громаді

·       загалом обрахована сума збитків через забруднення атмосферного повітря, понад 15,2 млрд грн.

Загальна сума розрахованої Інспекцією шкоди довкіллю, нанесеної військовою агресією, становить близько 15,8 млрд грн., в тому числі на території Житомирської області 15,64 млрд. грн. 

 «В умовах військового стану Інспекція також продовжує виконувати функції щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, фіксуючи порушення проти довкілля, які не пов’язані з військовими діями, – акцентує керівник Інспекції. – Адже  навіть в умовах воєнного стану, коли країна-агресор щодня завдає ракетно-бомбових ударів по території України, забираючи людські життя, знищуючи інфраструктуру і завдаючи колосальних збитків довкіллю, знаходяться ті, хто не гребує використати складну ситуацію в країні для досягнення своїх протиправних цілей.

На жаль, державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу поряд з фіксацією  збитків довкіллю від військових дій мало не щотижня доводиться фіксувати і інші збитки - наслідки діяльності чорних лісорубів, браконьєрів та інших порушників.

З лютого 2022 року сума розрахованих збитків, окрім пов’язаних з війною, склала понад 354 млн грн, серед яких нанесених невстановленими особами – 330 млн. грн. За вказаними фактами матеріали скеровані до правоохоронних органів для встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності.

Інспекцією стягнуто до бюджетів різного рівня понад 10 млн 170 тис грн за вчинені порушення природоохоронного законодавства, понад 794 тис грн. - у вигляді адміністративних штрафів, накладених на порушників.

Ми не зупиняємо роботу, кожен працює на своїй ділянці фронту. Нагадуємо порушникам про невідворотність покарання за вчинені злочини проти довкілля! Віримо в ЗСУ! Наближаємо Перемогу!».

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці