У Всесвітній день прибирання «World Cleanup Day» Інспекція вкотре нагадує: ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ – важлива складова екологічної безпеки громад

Сьогодні, 20 вересня 2024 року, українці традиційно приєднуються до Всесвітнього дня прибирання. Бо, попри виклики воєнного стану, розуміють, як багато зусиль нам доведеться прикласти, щоб відновити природу після вторгнення загарбників, і як важливо навіть під час війни залишатися людьми, які дбають про майбутнє своїх дітей, про екологічне благополуччя рідного краю.

Одним із важливих чинників збереження довкілля є боротьба з несанкціонованими звалищами, які, на жаль, щодня продовжують фіксувати інспектори з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу під час рейдових заходів, реагуючи на повідомлення небайдужих громадян, які надходять через вебресурс «ЕкоЗагроза», на телефонні гарячі лінії.

І кожне ліквідоване на вимогу Інспекції стихійне звалище ТПВ, кожна територія, яку приведено до належного санітарного стану, кожне прибране узбережжя – це нехай невеличка, але чергова і важлива перемога на ділянці екологічного фронту, яку ми сьогодні тримаємо.

Від початку року фахівцями Державної екологічної інспекції Поліського округу в Житомирській області було виявлено 863 несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів загальною площею 51,776 га, ліквідовано з них 829 площею 41,904.

В Рівненській області за ідентичний період працівники Інспекції виявили 263 несанкціонованих сміттєзвалища що займають площу 7,2135 га та до 261 з них, площею 6,6135 га, вжиті заходи з ліквідації.

Так, 17 вересня 2024 року під час обстеження території в межах села Зарічани (Станишівська ТГ) інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу було виявлено два несанкціонованих стихійних сміттєзвалища.

Оскільки утворення несанкціонованих звалищ відходів зумовлене неналежною організацією управління відходами та роздільного збирання побутових відходів, неналежним проведенням роз’яснювальної та просвітницької роботи серед населення щодо управління відходами, тощо.

Пунктом 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами» визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить у тому числі: організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення; забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів; організація роботи пунктів роздільного збирання побутових відходів; надання інформації, проведення роз’яснювальної та просвітницької роботи серед населення щодо управління відходами тощо.

Виявлення та облік відходів, власник яких не встановлений, здійснюється відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про управління відходами». Отже, повноваження щодо виявлення та подальшого поводження з такими відходами в межах населених пунктів належать до повноважень органів місцевого самоврядування.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід’ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку країни.

Керуючись повноваженнями, визначеними частиною 1 статті 20, статтею 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, з метою дотримання вимог законодавства у частині управління відходами, Державна екологічна інспекція Поліського округу направила вимогу до Станишівської сільської ради, де зауважила на необхідності прийняття рішень та вжиття заходів, передбачених вимогами статті 12 Закону України «Про управління відходами».

Про результати розгляду та вжиті заходи Інспекція має бути повідомлена з наданням підтверджуючих документів та фото у встановлені законодавством терміни.

Інспекція вкотре закликає громадян бути відповідальними, спільно дбати про чисте та безпечне довкілля.

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці