23 жовтня 2024 року Державна екологічна інспекція Поліського округу вітала учасників круглого столу, темою якого стало обговорення питання «Державний екоконтроль. Охорона навколишнього природного середовища. Забезпечення прав громадян на чисте довкілля. Розвиток аспектів взаємодії».
Учасники заходу – Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області Юрій ПОГОДИЦЬКИЙ, начальник ДЕІ Поліського округу Євгеній МЕДВЕДОВСЬКИЙ, заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації Микола СЕМЕНЮК, прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури Наталія ЦЕМІНА.
Звертаючись до учасників заходу з вітальним словом, начальник ДЕІ Поліського округу Євгеній Медведовський акцентував на тому, що високий рівень вимог до державної політики в екологічній сфері визначається значущістю питань безпечного довкілля, яке набуло особливої актуальності в умовах російської військової агресії, жертвами якої стають не лише люди, а й природа. Тому саме сьогодні питання пошуку нових форм взаємодії між державними інституціями у питанні здійснення екологічного контролю, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення прав громадян на чисте довкілля, набуває особливої ваги і актуальності.
Після вступного слова представників державних інституцій учасники заходу перейшли до розгляду питань порядку денного.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області Юрій Погодицький у своєму виступі наголосив на проблемних питаннях по Житомирській області та м. Житомир (в межах компетенції Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав).
Заступники начальника ДЕІ Поліського округу Сергій Малярчук та Петро Колодич розповіли про діяльність Державної екологічної інспекції Поліського округу у 2021-2024 роках у частині охорони навколишнього природного середовища.
Про забезпечення права громадян на одержання інформації про стан довкілля та регулювання у сфері природокористування, як інструменті забезпечення рівня захисту довкілля та конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля доповідали представники Департаменту екології та природних ресурсів Житомирської ОВА: Світлана Таргонська – головний спеціаліст відділу оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки; Юрій Нестерчук – головний спеціаліст відділу регулювання у сфері природокористування.
Прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури Наталія Цеміна зупинилася на документуванні екологічних злочинів на території Житомирської області та взаємодії із контролюючими органами у зазначеному питанні.
У рамках обговорення виступів представників державних інституцій відбулася розмова щодо шляхів покращення співпраці між інституціями у питанні здійснення державного екологічного контролю, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення прав громадян на чисте довкілля.
Було, зокрема, акцентовано, що недостатня узгодженість дій в цій сфері може мати серйозні ризики й незворотні наслідки для держави. А загрози, пов’язані з екологічним наслідками військової агресії, також вичерпністю природних ресурсів, техногенними катастрофами, кліматичними змінами, наслідками Чорнобильської катастрофи, диктують потребу поглибленого співробітництва України з міжнародними екологічними інституціями, ефективність якого вже демонструє ДЕІ Поліського округу на прикладі співпраці з Естонською Республікою, приєднання до відповідних міждержавних та громадських ініціатив.
Євгеній Медведовський подякував
учасникам зустрічі за ефективну співпрацю та активну участь у зустрічі та
висловив впевненість, що прийняті на ній рішення стануть фундаментом для
подальшого розширення співпраці між державними інституціями, відповідальними за
збереження навколишнього природного середовища та забезпечення права людини на
чисте довкілля, більш активного залучення громадськості до взаємодії з органами
державної влади в екологічній сфері.