1000 днів героїчного протистояння. Захищаємо довкілля і разом наближаємо Перемогу!

Повномасштабна військова агресія росії проти України триває.

1000 днів, кожен із яких – день великого подвигу українського  народу і болючих втрат нації, яка не скорилася агресору, день мужності  наших захисників на фронті і незламності тих, хто наближає Перемогу в тилу.

Понад 9000 ракет і близько 14 тис безпілотників випустила країна-агресор з початку війни на територію України. Більшість із них поцілили у цивільні об’єкти.

Лише на Житомирщині нараховується 4 830 об’єктів, пошкоджених внаслідок російської збройної агресії, 86% із них  складає житловий фонд – із 66 територіальних громад області  пошкодження житлового фонду зафіксовано в 24.

Але найстрашніші наслідки війни – загублені людські життя і долі.

Загальне число жертв серед мирного населення сьогодні міжнародні інституції називають дуже обережно, адже реальної цифри в умовах, коли частина території знаходиться під окупацією, на частині ведуть активні бойові дії, не знає ніхто.

«За складних умов воєнного стану фахівці ДЕІ Поліського округу, 9 працівників якої (а це кожен десятий із наших колег) зі зброєю в руках в лавах ЗСУ та сил ТрО захищають країну, продовжують виконувати свої функції державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, – розповідає начальник Державної екологічної інспекції Поліського округу Євгеній Медведовський. – До них з початком війни додалося фіксування воєнних злочинів проти довкілля, розрахунок збитків, завданих довкіллю діями агресора та формування доказової бази для майбутнього представництва у міжнародних судах з метою стягнення репарацій з росії, для подальшого об’єднання світу навколо імплементації формули миру Президента Володимира Зеленського, зокрема пункту 8 «Екологічна безпека».

При Державній екологічній інспекції України функціонує Оперативний штаб під керівництвом т.в.о.   голови Держекоінспекції Ігоря Зубовича. Його мета – формування переліку всіх порушень у сфері навколишнього природного середовища, спричинених військовими діями та обрахунок нанесених збитків, які у кримінальних провадженнях кваліфікуються як «екоцид» і у майбутньому стануть частиною доказовою бази військових злочинів  країни-агресора на території України у міжнародних судах.

«З початку повномасштабного вторгнення, а саме з 24 лютого 2022 року, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу зафіксовано 55 випадків нанесення шкоди довкіллю внаслідок військових дій в північних регіонах Житомирської області та в результаті ракетно-бомбових ударів по території Житомирської (43 випадки) і Рівненської (12) областей», – повідомляє керівник Екоінспекції.

Відбулось

Ø надходження в атмосферне повітря значної кількості забруднюючих речовин, спричинене лісовими пожежами, горінням нафтобаз та інших об’єктів військової та критичної інфраструктури;

Ø засмічення земель, забруднення нафтопродуктами, небезпечними хімічними речовинами;

Ø забруднення водних об’єктів паливно-мастильними матеріалами;

Ø загибель об’єктів тваринного світу під час масових лісових пожеж;

Ø знищення значної кількості лісових насаджень.

Якщо говорити про наслідки військової агресії для довкілля Полісся мовою цифр, то ситуація наступна:

Ø загальна площа забруднених земель – 168 тис. м2 (132 тис. м2 – Житомирщина, майже 40 м2– Рівненщина); засмічених  – 82 тис. м2  (43,5 тис. м2 і 39 тис. м2 відповідно);

Ø унаслідок пожеж на нафтобазах згоріло понад  21 тис. тон нафти та нафтопродуктів (понад 13 – Житомирська область, майже 8 тон – Рівненська); в атмосферне повітря потрапило близько 74 тис. тон забруднюючих речовин (45 – Житомирщина, майже 29 – Рівненщина);

Ø площа згорілих лісів та інших лісових насаджень через ракетно-бомбові удари росії – понад 2,1 тис га  (2122 га – Житомирщина, 3 га – Рівненщина); в атмосферу потрапили ще понад півтора мільйона тон забруднюючих речовин.

Основними забруднюючими речовинами, що надійшли в атмосферне повітря, є суспендовані тверді частинки (пил), оксид вуглецю, діоксид азоту, аміак, агнідрид сірчистий, бензапірен, та інші.

Загальна сума розрахованої Інспекцією шкоди довкіллю, нанесеної військовою агресією, становить понад 21 млрд грн., в тому числі на території Житомирської області –  понад 19,3 млрд грн.

«В умовах воєнного стану, коли країна-агресор щодня завдає ракетно-бомбових ударів по території України, забираючи людські життя, знищуючи інфраструктуру і завдаючи колосальних збитків довкіллю, на жаль, державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу поряд з фіксацією збитків довкіллю від військових дій мало не щотижня доводиться фіксувати і інші збитки – наслідки діяльності чорних лісорубів, браконьєрів та інших порушників.

З лютого 2022 року сума розрахованих збитків, окрім пов’язаних з війною, склала понад 514 млн грн, серед яких нанесених невстановленими особами – майже 466 млн грн. За вказаними фактами матеріали скеровані до правоохоронних органів для встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності.

Інспекцією стягнуто до бюджетів різного рівня понад 16 млн грн за вчинені порушення природоохоронного законодавства, понад 1,8 млн грн – у вигляді адміністративних штрафів, накладених на порушників. Кожна із цих гривень важлива, бо забезпечує поповнення державного бюджету в умовах війни», – акцентує Євгеній Медведовський.

Продовжуємо тримати свою ділянку фронту щодо захисту довкілля і разом наближати Перемогу України!

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці