11 листопада 2024 року Господарський суд Рівненської області задовольнив позов про стягнення з Дубровицької міської ради шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, в сумі понад 4, 9 млн грн.
«Йдеться про застосування норм частини 2 статті 107 Лісового кодексу України щодо стягнення з органів самоврядування шкоди, заподіяної лісу, не наданому в користування, у разі невстановлення осіб, винних у заподіянні цієї шкоди, – розповідає начальник ДЕІ Поліського округу Євгеній Медведовський. – І це вже друга судова справа, коли відшкодування збитків у випадку виявленої Інспекцією незаконної порубки на території органу місцевого самоврядування, стає обов’язком саме цього органу. Навесні 2024 року ДЕІ Поліського округу виграла судовий позов у апеляційній інстанції і суд своїм рішенням зобов’язав Рокитнівську селищну раду сплатити понад 2,9 млн грн шкоди. Саме завдяки цьому прецеденту напрацьовано базу, яка стала основою для представлення Інспекцією спільно зі Спеціалізованою екологічною прокуратурою Офісу Генпрокурора інтересів держави у справах, де фігурують ще більші суми збитків, стягнення нанесеної довкіллю шкоди до державного бюджету».
Нагадаємо, порубка, яка стала предметом нинішнього судового спору, була виявлена тимчасової комісією у складі представників Дубровицької міської ради, Філії «Сарненське лісове господарство» ДП «Ліси України», Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, Північно - Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства та Державної екологічної інспекції Поліського округу, яка у період з 18 березня по 21 березня 2024 року проводила обстеження лісових насаджень на землях запасу лісогосподарського призначення Дубровицької міської ради Рівненської області, не переданих у користування.
Йдеться про незаконні рубки дерев різних порід в загальній кількості 840 штук на земельних ділянках лісогосподарського призначення, які перебувають у запасі Дубровицької міської ради (територія колишньої Великоозерянської сільської ради) поблизу села Шахи та села Великі Озера.
Факти незаконних рубок дерев на вищезазначених земельних ділянках органами Національної поліції не фіксувались, особи які здійснили незаконну порубку не були встановлені.
Загальний розмір шкоди, заподіяної зазначеною порубкою дерев, за обрахунками Інспекції, склав 4 913 996 грн. 25 коп.
Оскільки Дубровицька міська рада у добровільному порядку не відшкодувала заподіяну державі шкоду, заступник керівника Рівненської обласної прокуратури звернувся з судовим позовом в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Держаної екологічної інспекції Поліського округу до Дубровицької міської ради.
На Житомирщині також вже зареєстровано факти застосування норм частини 2 статті 107 Лісового кодексу України щодо стягнення з органів самоврядування шкоди, заподіяної лісу, не наданому в користування. Так, на розгляді Господарського суду Житомирської області вже знаходиться позов ДЕІ Поліського округу щодо примусового стягнення з Пулинської селищної ради Житомирського району майже 1,8 млн грн шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев на земельній ділянці між населеними пунктами с. Будище та с. Буряківка Пулинської територіальної громади.
«Виграні судові справи – це наша спільна зі Спеціалізованою екологічною прокуратурою Офісу Генпрокурора перемога на екологічному фронті у питанні збереженні лісів України і стимул до належного виконання делегованих повноважень органами місцевого самоврядування на території всієї України в частині здійснення контролю за використанням і охороною природних ресурсів, відтворенням лісів», – наголошує Євгеній Медведовський.