Обрізка та кронування дерев - роз’яснення фахівця Екоінспекції

Проблема кронування дерев, яке періодично проводиться на вулицях наших міст і сіл, є достатньо актуальною і чутливою для суспільства. Адже питання дотримання правил обрізання зелених насаджень, а також загалом доцільності та законності його проведення хвилює багатьох громадян. І певна частка їх періодично звертається на адресу ДЕІ Поліського округу з проханням пояснити, перевірити, притягнути до відповідальності…

Головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу Державної екологічної інспекції Поліського округу Тетяна Венгловська відповіла на низку найпоширеніших питань з цього приводу.

 Коли, з якою метою і на якій підставі проводиться обрізання дерев?

Догляд і утримання зелених насаджень у населених пунктах на території України регламентується Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України». Відповідно до вказаного нормативно-правового акту, для нормального росту й правильного розвитку дерев здійснюють догляд за кроною протягом усього життя рослин. Обрізають дерева навесні до розпускання бруньок або восени після опадання листя. У дерев видаляють порослеві пагони, які утворюються біля кореневої шийки, а також на стовбурах в міру її появи. Сухі гілки обрізують у міру їх виявлення впродовж року.

Про види обрізання

Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне. Формувальне обрізання дерев проводять у рядових та алейних насадженнях з метою збереження природної або штучної форми рослин, рівномірного розташування скелетних гілок. Розрізняють слабке, помірне і сильне обрізання, ступінь якого залежить від виду дерева, його віку і стану крони.

Хто має право здійснювати кронування дерев на території громади?

Відповідно до розділу 4 Правил, на об'єктах благоустрою зеленого господарства забороняється: самовільно влаштовувати городи, пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони без отримання дозволу балансоутримувача території. Разом з тим у розділі 5 Правил сказано, що догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах повинен проводитися спеціалізованими підприємствами, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору з балансоутримувачем.

Про шкоду, заподіяну зеленим насадженням

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559 затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, відповідно до якої до категорії пошкоджених до ступеня неприпинення росту належать дерева з обломом вершин або обшморгом крони від 1/3 до 1/2 її довжини, обдиром кори від 10 до 30 відсотків периметра стовбура незалежно від його довжини за висотою стовбура, обдиром та обломом скелетних коренів від 1/4 до 1/2 периметра стовбура, обламаними, обрубаними, обрізаними боковими гілками, а також дерева, що мають нахил, спричинений дією антропогенних факторів, до 30 відсотків від вертикальної осі, без відриву коренів.

Екоінспекція висловлює подяку громадянам, представникам ЗМІ за їхню небайдужість і закликає: якщо ви стали свідком порушення законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, повідомляйте на телефонну «гарячу лінію»:

068-717-03-34, (0412) 46-49-54 (Житомирська область),

098-429-86-90, (0362) 62-00-33 (Рівненська область)

або через веб-ресурс «Екозагроза».

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці