Під час рейдових заходів, пов’язаних з охороною мисливських угідь, збереженням та відтворенням державного мисливського фонду, що наданий у користування мисливським господарством, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу поміж інших порушень правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин, тощо) нерідко фіксуються випадки допускання собак у мисливські угіддя без нагляду. Чому це небезпечно для державного мисливського фонду, природи і яка відповідальність передбачена для власників таких собак?
«Статтею 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» заборонено полювання з мисливськими собаками, ловчими звірами і птахами без наявності на них паспорта, – розповідає головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів Сергій Федорчук. – На собак мисливських порід паспорти видаються лише на підставі родословних та інших документів. Окрім того, власник мисливського собаки повинен мати погодження від користувача мисливських угідь на допуск собаки на територію угідь».
Власники собак, які допустили їх у мисливські угіддя без нагляду, несуть відповідальність як порушники правил полювання згідно ч.1 ст. 85 КУпАП «Порушення правил використання об'єктів тваринного світу» (накладення штрафу від шести до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 102-1020 грн) і відшкодовують користувачу мисливських угідь заподіяні при цьому збитки.
Нерідко в мисливських угіддях також фіксуються випадки перебування громадян з собаками немисливських порід. Залишені без догляду такі собаки також наносять шкоду мисливському фонду та природі – розлякуючи тварин у мисливських угіддях, особливо це небезпечно у період розмноження, створюють неспокій у місцях підгодівлі, водопою.
Ще одна категорія собак, яких можна зустріти у мисливських угіддях, - безпородні та покинуті.
За висновками експертів, покинуті собаки та ті, що можуть вільно бродити, впливають на дику природу п'ятьма загальними способами: вони стають хижаками і вбивають диких тварин, порушують екосистему, передають хвороби у дикій природі, змагаються з дикими тваринами за здобич, а також схрещуються з близькими видами. У разі виявлення останніх працівники Інспекції негайно повідомляють єгерську службу користувачів мисливських угідь про необхідність вжиття заходів реагування.
Скрізь, де існують бродячі і здичавілі собаки, проявляється їх хижацтво. Голодні собаки об’єднуються в зграї і стають страшніше вовка. Вони добувають мишей, бабаків, борсуків, можуть загнати козулю чи лося.
Вчені заявили, що, приміром, на відміну від вовків, собаки дуже часто переслідують оленів просто заради задоволення від погоні, і вбивають їх просто заради вбивства, не з’їдаючи здобич.
Екоінспекція закликає власників собак бути свідомими та пам’ятати, що допускання собак у мисливські угіддя без нагляду несе загрозу для належного існування мисливських тварин та іншої природної фауни.