Спалювання сухостою на Поліссі: статистика за вихідні, шкода для людей і довкілля, відповідальність, альтернативи

З настанням весни та підвищенням температури повітря почастішали пожежі в екосистемах Рівненської та Житомирської областей. Це пов'язано з масовим спалюванням сухої рослинності та її залишків на відкритих територіях. На жаль, люди не замислюються про негативні наслідки своїх дій.

За даними ГУ ДСНС України, 8-9 березня 2025 року на Житомирщині зафіксовано 263 пожежі в екосистемах, що охопили понад 280 га, а на Рівненщині – 96 пожеж на площі понад 77 га.

Який вплив має дим від спалювання на людину?

Незважаючи на численні застереження, громадяни продовжують проводити такі «прибирання», отруюючи повітря різноманітними хімічними сполуками. Вони накопичуються в організмі людей, провокуючи загострення хронічних хвороб і виникнення нових, зокрема онкологічних захворювань.

Разом із димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали, діоксини, бензопірени, оксиди азоту та різноманітні канцерогенні сполуки. Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. На присадибних ділянках рослини нерідко обприскують пестицидами, які також вивільняються в повітря під час згоряння листя чи трави та потрапляють в легені людини.

Яку шкоду завдає спалювання трави рослинам і тваринам?

Вогонь знищує не лише суху рослинність та її залишки, а й насіння, паростки дерев і коріння майбутньої рослинності. Через це земля на кілька років втрачає здатність до відновлення свіжої зелені, оскільки знищується так званий банк насіння, що міститься в ґрунті та в зерновій частині рослин. Спалювання трави аж ніяк не сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Адже висока температура під час горіння знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту.

Гинуть не тільки мікроорганізми, а й знищуються гнізда птахів. Від сильної трав'яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Хтось згорає, інші – задихаються від диму. Під час пожеж гине багато комах, їх личинки, лялечки, а також сонечка, туруни, дощові черв'яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі ґрунтоутворення. За словами фахівців, до одного виду рослин «прив'язані» приблизно 20 видів комах: хтось харчується цими рослинами, інші серед них мешкають, і якщо в пожежі гине рослина, то гинуть і комахи.

Яка відповідальність за спалювання сухостою?

За спалювання сухої трави і листя передбачений штраф від 3 060 до 6 120 грн. Водночас для посадовців такий штраф набагато вищий – від 15 300 до 21 420 грн.

Що робити з сухою травою без шкоди для довкілля?

Здоровою альтернативою спалюванню буде компостування. Можна викопати компостну яму, а траву перемішати із землею та водою. Потім цей компост використати у господарстві. А ще сухе листя також можна розіслати рівним шаром на городі та перекопати землю. Ґрунтові організми самі перероблять його у родючий гумус.

Якщо ви стали свідком факту спалювання сухої рослинності повідомляйте на телефони «Гарячої лінії» Інспекції:

068-717-03-34; (0412) 46-49-54 (Житомирська область)

098-429-86-90; (0362) 67-14-51 (Рівненська область)

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці