Начальник Державної екологічної інспекції Поліського округу Євгеній Медведовський взяв участь у нараді щодо координації дій для запобігання масовому спаленню сухої рослинності, яка за участю народних депутатів України, представників органів державного управління, ДСНС та Національної поліції області, лісівників, органів місцевої влади 28 березня відбулася у м. Коростень.
У своїй доповіді керівник Екоінспекції розповів учасникам наради про діяльність Інспекції щодо попередження та запобігання виникненню пожеж в екосистемах.
Євгеній Медведовський наголосив, що уже у січні 2025 року в області було зареєстровано перші пожежі внаслідок спалювання рослинності чи її решток. У лютому їх кількість стрімко збільшилась. А з першим весняним теплом статистика пожеж почала бити усі рекорди. У свою чергу ДЕІ Поліського округу спрогнозувала та завчасно скорегувала свою роботу в умовах додаткових ризиків виникнення пожеж в екосистемах.
Так, було збільшено кількість рейдових заходів щодо виявлення та недопущення фактів порушення Правил пожежної безпеки на території Житомирської області, випалювання сухої рослинності з максимально широким використанням сучасного обладнання, зокрема об’єктів дистанційного зондування землі.
Особливу увагу приділяється роз’яснювальній роботи з місцевими жителями спільно з представниками ДСНС, лісівниками з використанням інформаційних буклетів та медійних засобів комунікації.
Також Екоінспекцією все активніше використовується практика залучення органів місцевого самоврядування до профілактики виникнення пожеж в екосистемах. Так, Інспекція закликає керівників територіальних громад встановлювати власників земельних паїв, де зафіксовано осередки займання, з метою притягнення їх до відповідальності.
Окрім того, Інспекція акцентує увагу лісокористувачів на дотриманні вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2022 р. № 612 «Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів», де статтею 26 передбачаються протипожежні вимоги до місць спалювання порубкових решток місць рубок.
Євгеній Медведовський також наголосив, що після прийняття 13 квітня 2020 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» удосконалено порядок притягнення осіб до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж.
Всього з початку року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу на порушників правил пожежної безпеки складено 38 протоколів за ст. ст. 77-1, 77 КУпАП – сума штрафів становить понад 75 тис. грн.
«Пожежна безпека у природних екосистемах передбачає розуміння причин її виникнення та вживання комплексних заходів для запобігання лісовим пожежам. Тільки спільними зусиллями екоінспекторів, рятувальників, поліції, органів влади, громадськості ми зможемо контролювати ситуацію», - наголосив Євгеній Медведовський та зауважив, що сьогоднішня зустріч дуже актуальною, своєчасною і сприятиме приверненню додаткової уваги до питання збереження довкілля і людських життів від наслідків масштабних пожеж.
Довідково: За попередні роки (з 2020 по 2024) державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу було складено 303 протоколи за статтями 77,77-1 КУпАП на загальну суму майже 612 тис. грн