Однією з гарантій забезпечення екологічних прав громадян відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» є громадський контроль, який передбачає участь громадських організацій та громадян у діяльності щодо охорони навколишнього природного середовища, зокрема, це здійснюється через інститут громадських інспекторів з охорони довкілля.
В умовах воєнного стану, коли до функцій державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища додалася низка нових обов’язків щодо фіксування наслідків злочинів росії проти довкілля, роль громадськості у здійсненні контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, є особливо важливою і актуальною.
А розширення громадського сектору контролю за рахунок авторитетних екоактивістів, фахівців-екологів та небайдужих громадян з досвідом активної природоохоронної діяльності в громадських організаціях чи спілках дозволить посилити екоконтроль, зробити його відкритішим та прозорішим, - переконані у Державній екологічній інспекції Поліського округу. Тому питання активізації діяльності інституту громадських інспекторів, який на початку повномасштабної війни дещо згорнув свою роботу, - знову на порядку денному.
Так, 8 травня 2025 року відбулась робоча зустріч керівництва Державної екологічної інспекції Поліського округу з громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області.
Напередодні, 5 травня, виїзна нарада державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу та громадських інспекторів з охорони довкілля, за участі представників органів місцевого самоврядування, лісової охорони та єгерської служби, пройшла у Рівному.
Основною метою зустрічей стало обговорення актуальних питань у сфері охорони природи.
Особливу увагу приділено необхідності налагодження тісної взаємодії між усіма структурами, залученими до природоохоронної діяльності.
Окремим пунктом порядку денного стало ознайомлення учасників із можливостями електронного застосунку "ЕкоЗагроза", що дозволяє фіксувати та оперативно передавати інформацію про екологічні порушення.
У рамках наради у Рівному було проведено практичне заняття з використання додатку, під час якого учасники вчились реєструвати повідомлення, орієнтуватися на карті загроз, а також взаємодіяти з відповідними службами у режимі реального часу.
Учасникам зустрічей у Житомирі та у Рівному було презентовано інформаційні буклети, де прописано алгоритм діяльності застосунку.
Також під час наради обговорили подальші спільні заходи щодо проведення контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на території областей.
Фахівці Інспекції відповіли на низку запитань учасників наради, надали роз’яснення з актуальних природоохоронного законодавства.