Нерестова заборона 2025: як не порушити правила рибальства — коментар держекоінспектора Поліського округу в ефірі Українського радіо

7 травня начальник Відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів Рівненської області Державної екологічної інспекції Поліського округу Сергій Ярощук взяв участь у прямому ефірі Українського радіо з питання нерестової заборони на вилов водних живих біоресурсів.

Основні порушення правил рибальства були зафіксовані на Рівненщині у квітні 2025 року

Основні порушення рибалок – це недотримання вимог Правил любительського рибальства, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2022 року № 700, а саме обов’язків рибалок, які зазначені в пункті 2 Розділу ІІІ вищезазначених правил.

- не завжди виконують законні вимоги державних інспекторів з ОНПС Поліського округу, а саме не завжди пред’являють їм знаряддя лову, добуті (виловлені) водні біоресурси та документи, що посвідчують особу;

- не всі рибалки мають при собі під час здійснення любительського рибальства засоби для вимірювання маси та розміру водних біоресурсів для забезпечення самостійного контролю за масою та розміром добутих (виловлених) водних біоресурсів;

- не завжди рибалки використовують всі необхідні допоміжні засоби та прийоми для дбайливого підхоплення і звільнення водних біоресурсів від гачка і випускають в природне середовище існування водних біоресурсів незалежно від їх стану;

- інколи рибалки допускають погіршення середовища існування водних біоресурсів, не підтримують чистоту довкілля та санітарний стан рибогосподарських водних об’єктів, а саме залишають після себе на берегах рибогосподарських водних об’єктах сміття та інші відходи;

- наявні випадки пошкодження рибалками покажчиків, інформаційних щитів та інші знаків, які встановлені на рибогосподарських водних об’єктах та на їх берегах і тому подібне.

Загальна довжина незаконних сіток, вилучених протягом квітня 2025 року

Під час здійснення рейдових заходів на водних об’єктах Рівненської області державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу виявлено та вилучено 14 заборонених знарядь для вилову водних біоресурсів, власники яких не встановлені (11 ліскових сіток загальною довжиною понад 400 метрів та 3 раколовки та 2 ятера).

Про кількість адміністративних протоколів, складених за порушення правил рибальства

Державною екологічною інспекцією Поліського округу постійно здійснюються  заходи, спрямовані на запобігання та виявлення адміністративних правопорушень. Так протягом квітня 2025 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу на території Рівненської області проведено 18 рейдових заходів у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони водних живих ресурсів. За результатами проведених заходів складено 26 протоколів про адміністративні правопорушення.

Сума штрафів, накладених на порушників протягом квітня 2025 року

До адміністративної відповідальності притягнуто 26 громадян на загальну суму штрафів 4 590 грн., які добровільно сплачені. Пред’явлено 1 претензію про відшкодування збитків, внаслідок незаконного добування (вилову) водних біоресурсів в нерестовий період на суму 3 468 грн, яка добровільно сплачена. 

Про дозволені методи рибальства під час нерестової заборони  

Під час нересту дозволяється виключно любительське рибальство, а саме – до двох гачків на рибалку або спінінгом з однією штучною приманкою (після завершення нерестового періоду дозволяється одному рибалці використовувати до 7 гачків).

 Рибалити можна з берега за межами нерестовищ. Дозволена добова норма вилову – 3 кілограми та «трофей» - одна рибина, будь-якої маси та виду, розміри якої більші за 3 кг (приміром, це може бути сом з мінімальною довжиною не менше 60-80 см, або судак - довжиною 42 см, або щука – 50 см, або лящ, сазан (короп) – 30 см). Норми добування (вилову) дозволених видів біоресурсів на одного рибалку-любителя за добу прописані в додатку № 2 до "Правил любительського рибальства", затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2022 року № 700.

Відповідальність  за незаконний вилов річкових раків під час заборони

Окремо слід зазначити, що на території Рівненської області діє заборона на вилов раків у нерестовий період 2025 року. Відповідно до Наказу Управління державного агенства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Рівненській області від 25.11.2024 року № 74 встановлений період виношування ікри та першої линьки річкових раків з 1 грудня 2024 року по 30 червня 2025 року, в який забороняється їх вилов у рибогосподарських водних об’єктах Рівненської області (звертаємо увагу, що за кожного незаконно виловленого рака передбачені збитки 3332 гривень, або може бути кримінальна відповідальність. Після закінчення нерестового періоду дозволено ловити не більше 30 раків на добу кожному рибалці)

За риболовлю в заборонених місцях діють штрафи, зазначені в статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Якщо завдано істотної шкоди, то тоді відповідати доведеться за статтею 249 Кримінального Кодексу України - можуть виписати штраф від 17 тис. грн до 85 тис. грн або покарати обмеженням/позбавленням волі до трьох років.

 

До адміністративної відповідальності притягнуто 26 громадян на загальну суму штрафів 4 590 грн., які добровільно сплачені. Пред’явлено 1 претензію про відшкодування збитків, внаслідок незаконного добування (вилову) водних біоресурсів в нерестовий період на суму 3 468 грн, яка також добровільно сплачена. 

Поради рибалкам щодо дотримання правил під час нерестової заборони та уникнення штрафів

Рибалки повинні неухильно дотримуватися Правил Любительського рибальства, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2022 року № 700.

 Рибалити можна з берега за межами нерестовищ. Дозволена добова норма вилову – 3 кілограми та «трофей» - одна рибина, будь-якої маси та виду, розміри якої більші за 3 кг (приміром, це може бути сом з мінімальною довжиною не менше 60-80 см, або судак - довжиною 42 см, або щука – 50 см, або лящ, сазан (короп) – 30 см). Норми добування (вилову) дозволених видів біоресурсів на одного рибалку-любителя за добу прописані в додатку № 2 до "Правил любительського рибальства", затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2022 року № 700.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці