На території пам’ятки архітектури національного значення «Келії єзуїтського монастиря» у центрі Житомира на вимогу Екоінспекції ліквідовані звалища побутових відходів

Під час обстеження державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу території в межах міста Житомира ще на початку минулого року було виявлено несанкціоновані звалища побутових відходів на території пам’ятки архітектури національного значення «Келії єзуїтського монастиря» або «Єзуїтська юридика», що знаходиться у центрі м. Житомир.

Матеріали за цим фактом Екоінспекцією неодноразово скеровувалися на адресу Житомирської міської ради з вимогою вжиття заходів реагування. Зокрема, й з пропозицією щодо створення комісії із залученням представників «Келії єзуїтського монастиря» або «Єзуїтська юридика», Житомирської міської ради та Інспекції по встановленню власника побутових відходів на території пам’ятки архітектури національного значення, для вжиття заходів, передбачених вимогами статті 12 Закону України «Про управління відходами» у разі відсутності такого.

Також лист про невідкладне забезпечення ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища було направлено релігійній громаді (парафії) Святої Софії Київсько-Житомирської дієцесії Римсько-Католицької церкви м Житомир. Оскільки, Житомирська міською радою  Інспекцію було проінформовано, що   рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів м. Житомира  зазначена земельна ділянка надана в постійне користування Римсько-Католицької Церкви парафії Святої Софіі для реставрації та обслуговування будинку колишнього єзуїтського монастиря. Разом з тим за даними Державного реєстру прав на нерухоме майно, нежитлова будівля, колишні келії єзуїтського монастиря, належить до колективної власності Житомирської асоціації «ФАБ-Замкова Гора» (знаходиться в стані припинення), одним із засновників якої є Римсько-Католицька Церква Святої Софії.

У листопаді 2024 року Екоінспекція звернулась з офіційним листом до Житомирської обласної прокуратури з проханням розглянути можливість вжиття заходів реагування в межах наданих законодавством повноважень, спрямованих на припинення вищезазначених порушень.

На сьогоднішній день питання ліквідації несанкціонованого звалища побутових відходів на території пам’ятки архітектури «Келії єзуїтського монастиря» або «Єзуїтська юридика», розташованої в м. Житомирі по вул. Л.Качинського, 12 в м. Житомирі, вирішено, про що свідчать фотознімки.


Довідково:

Відповідно до пункту 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами» визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить у тому числі: організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення; забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів; організація роботи пунктів роздільного збирання побутових відходів; надання інформації, проведення роз’яснювальної та просвітницької роботи серед населення щодо управління відходами тощо. Водночас, виявлення та облік відходів, власник яких не встановлений, здійснюється у відповідності до вимог статті 12 Закону України «Про управління відходами».  

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: - проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; - своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; - забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям, тощо.

Пунктом 8 ст. 46 вищезазначеного Закону забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Відповідно до п. «б» ст. 96 Земельного кодексу України одним з обов’язків землекористувачів є виконання вимог законодавства про охорону довкілля. Статтею 141 Земельного кодексу України визначено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам (влаштування несанкціонованих звалищ відходів).

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці