На Житомирщині знову активізувалися палії сухої рослинності, статистика пожеж б’є усі рекорди

До справжнього тепла і прибирання ще далеко, а палії вже почали по своєму зустрічати весну – на городах, у полях, обабіч доріг та поруч з лісовими масивами горять суха трава та порубкові рештки, а у повітря піднімається стійкий і їдкий запах диму.

Попри дію воєнного стану в країні, коли спалювання сухої трави та чагарників може розцінюватися як акт диверсії, попри те, що природа щодня страждає від наслідків влучання ворожих безпілотників і ракет, несвідомі громадяни продовжують провокувати пожежі в екосистемах, завдаючи непоправної  шкоди не лише довкіллю, але і здоров’ю кожного з нас, та відволікаючи від виконання бойових завдань рятувальників, військових, правоохоронців.

За повідомленням ГУ ДСНС України у Житомирській області, з початку року на території області зафіксовано 84  випадки пожеж в екосистемах на площі понад  98 га, спричинених саме спалюванням сухої трави, і це один із найвищих показників в країні.

Якщо говорити про Україну загалом, то показник пожеж в екосистемах втричі більший минулорічного - 714 пожеж на площі 333 гектари. А площа займань цьогоріч зросла майже у 7 разів!

З метою недопущення спалювання рослинності та її залишків, а також запобігання виникненню пожеж та їх розповсюдження на прилеглі території і лісові насадження працівниками Державної екологічної інспекції Поліського округу вже розпочато проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів, під час яких фахівці розповідають населенню про небезпеку, яку завдає шкідливий дим від спалюваного листя та рослинності, а особливо – відходів, наголошують на адміністративній відповідальність за порушення природоохоронного законодавства та закликають громадян дбайливо ставитися до навколишнього природного середовища.

Також Держекоінспекція посилила контроль за дотриманням лісокористувачами, агропідприємствами, фермерами та населенням вимог пожежної безпеки у лісових масивах, на торфовищах, сільськогосподарських угіддях та інших територіях, що перебувають у користуванні.

Так, 13 лютого 2025 року під час рейдових заходів фахівцями Екоінспекції виявлено факт спалювання залишків сухої рослинності на території Житомирського району. А напередодні  аналогічний факт зафіксовано в околицях міста Житомира. Обох порушників притягнуто до відповідальності за ст. 77-1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» у вигляді штрафу на суму 3060 грн. 

 Загалом, з початку року на території Житомирської області проведено 6 рейдових заходів та виявлено 6 порушень вимог правил пожежної безпеки. Порушників притягнуто до відповідальності за ст.77-1 КУпАП, загальний розмір накладених штрафів 13 770 грн.

.

 «Інспекція вкотре нагадує, що відповідно до чинного законодавства особи, винні у виникненні пожеж у екосистемах, можуть бути притягнуті до адміністративної та кримінальної відповідальності, - акцентує начальник Державної екологічної інспекції Поліського округу Євгеній Медведовський. – Так, за спалювання сухої трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 грн для громадян, від 15300 грн до 21420 грн на посадових осіб. За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 гривень».

Також керівник Інспекції наголошує, що з березня 2022 року Верховна Рада України внесла зміни до ККУ, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема це стосується паліїв сухої трави. Відповідальність за злочини, передбачені ст.113 “Диверсія”, караються від 15 років до довічного ув'язнення.

Закликаємо громадян об’єднати зусилля у боротьбі з несанкціонованим випалюванням сухої рослинності.

Якщо ви стали свідком такого правопорушення, викликайте на місце події працівників правоохоронних органів за телефоном «102» або телефонуйте на гарячу лінію Інспекції:

 ✔ 068-717-03-34; +38 (0412) 46-49-54 (Житомирська область)

 ✔ 098-429-86-90; (0362) 62-00-33 (Рівненська область)

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці