Напередодні поминальних днів Екоінспекція вкотре нагадує про шкоду штучних квітів та акцентує на альтернативних варіантах

Наближаються поминальні дні, до яких кожен має навести лад на могилах своїх рідних та близьких. Щороку у цей час кладовища активно поповнюються новими ритуальними атрибутами, якими люди прикрашають місця поховань. І хоча в останні роки інтерес до штучних квітів дещо знизився, а рівень екологічної свідомості громадян зріс, проблема все ще залишається актуальною. 

Тому вкотре Екоінспекція нагадує, наскільки небезпечними для довкілля є ці штучні прикраси і ділиться інформацію про альтернативні варіанти вшанування пам’яті дорогих людей.

Пластик здається красивим лише протягом кількох годин чи днів (залежно від якості). Потім під дією сонячного проміння і вологи він починає розкладатися, забруднюючи екосистему і спотворюючи вигляд самої могили, яку таким чином намагалися прикрасити. По закінченню свят пластикові квіти, які втратили свій першочерговий естетичний вигляд, люди масово викидають на звалища, де вони можуть лежати не тільки тижнями, а й місяцями. 

«Під впливом опадів, вітру, сонця пластик починає виділяє токсини, які внаслідок окислення потрапляють у ґрунт, воду і повітря, тим самим забруднюючи їх. У масштабах країни сотні і тисячі тон пластмаси потрапляє на звалища, – наголошує начальниця Відділу державного екологічного нагляду (контролю) у сферах утворенню та управління відходами, поводження з небезпечними хімічними речовинами Поліського округу Оксана Хаванська. – Окрім того, не потрібно забувати, що пластикові вінки й букети є пожежонебезпечними й можуть легко спалахувати. Під час горіння вони виділяють небезпечні для здоров’я людини шкідливі речовини – фенол, формальдегід, оксиди азоту та  сірки та діоксини. У результаті територія навколо вогнища забруднюється у радіусі 24 кілометрів. Люди, які перебували поруч із місцем масового спалення квітів, наражаються на небезпеку: подразнення слизових оболонок носоглотки, очей; негативного  впливу  на хронічні захворювання; виникнення пухлин; послаблення імунітету;  безпліддя у жінок та виникнення вроджених патологій у немовлят. 

Штучний пластик також небезпечно закопувати. Діоксини просочуються в ґрунт, розповсюджуються у воді, повітрі. Забруднення ґрунту діоксинами призводить до знищення майже всіх живих організмів, що мешкають в ньому. Крім цього, штучний пластик розкладається у землі до 200 років».

Утилізація сміття, зокрема, й зібраного на кладовищі, покладається на місцеві громади. Саме місцева рада має дбати про прибирання кладовищ, а отже і забезпечити вивіз сміття на полігони твердих побутових відходів. Для громад Рівненщини та Житомирщини це досить вартісна робота. А кошти, які спрямовуються на ці цілі, громада могла б спрямувати на інші першочергові потреби. 

На завершення – кілька порад щодо альтернатив штучним квітам.

Які рослини краще посадити на кладовищі?

Замінити штучні квіти можна, приміром, паперовими. Або букетами із сухоцвітів, живих квітів, вінками з хвої, багаторічними квітучими насадження, які не потребують особливого догляду.

Якщо говорити про ціну і якість, то правильно підібрані живі рослини в довгостроковій перспективі обійдуться громадянам дешевше, ніж щорічна купівля неекологічних та невигідних пластикових квітів.

Зважаючи на нечасте відвідування кладовища, слід віддавати перевагу посухостійким рослинам із сильним імунітетом. Обов'язково враховуйте зону посадки: сонячну або в тіні. Ваше завдання – чітко визначити, що посадити на цвинтарі на сонці, а що легко обходитиметься без гарного освітлення. Також що посадити на цвинтар без поливу, а що потрібно обов'язково хоча б зрідка поливати.

Важливу роль відіграє земля. Як правило, на цвинтарі вона глиняна або піщана, тому виникає закономірне питання: що посадити на цвинтар у пісок? Потрібно підібрати такі рослини, які добре розвиватимуться в умовах небагатої органікою землі. 

Найпоширеніша на кладовищах рослина – барвінок, адже він багаторічний, вічнозелений, і квітне саме навесні. У догляді взагалі невибагливий. Розмножується корінням, тому якщо ви посадили маленький кущик - через декілька років ці квіти закриють усю ділянку.

А ще до рослин, яким взагалі нічого не страшно, можна віднести молодило. У народі – кам'яна троянда.

Гарним і зручним варіантом для висадки на кладовищі будуть багаторічні рослини – такі, як рудбекія, ехінацея, календула, хризантема, однорічники – космея, братики, садова гвоздика.

Не потрібно забувати про такі весняні квіти як тюльпани, іриси, підсніжники, нарциси, дзвіночки.

Гарними килимовими квітами виступають верболозія, седум.

Навколо могилки зазвичай висаджують рослини, що обрамляють пам’ятник, ними можуть бути барбарис, самшит, ялівець.

Відмовитися від штучних квітів закликають і священнослужителі. Кажуть, що найкраще вшанувати покійних молитвою. Як прикрасу можна використовувати живі насадження – символи вічного життя.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці