До уваги паліїв сухої рослинності! У разі виникнення надзвичайної ситуації через спровоковану пожежу в екосистемі збитки довкіллю має компенсувати порушник

З настанням теплої погоди на Житомирщині, на жаль, знову реєструється значне збільшення пожеж в екосистемах, які завдають значної шкоди довкіллю. Це пов'язано з тим, що люди активно прибирають на своїх ділянках, спалюючи гілки, суху траву та сміття. Часто вогонь виходить з-під контролю, особливо у вітряну погоду, і швидко поширюється, завдаючи шкоди як господарствам, так і лісам. 

Екоінспектори щодня проводять  рейдові заходи щодо виявлення та недопущення фактів порушення Правил пожежної безпеки на території Житомирської області, зокрема випалювання сухої рослинності, розмовляють з місцевими жителями, розповідають про небезпеку виникнення масштабних пожеж в екосистемах, про шкоду, яку несвідомі громадяни своїми необачними діями завдають довкіллю та здоров’ю оточуючих людей, про відповідальність за порушення правил пожежної безпеки.

Але пожежі продовжують не лише знищувати екосистеми, а й забирати людські життя.

Згідно довідки ДСНС від початку року вже зафіксовано 1428 випадки пожеж в екосистема області на території 1718,67 га. І щодня ця статистика поповнюється новими фактами і трагедіями.

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу з початку року на порушників правил пожежної безпеки складено 24 протоколи за ст. 77 КУпАП «Порушення вимог пожежної безпеки в лісах», та накладено штрафів на суму понад 36 тис. грн.; 13 протоколів складено за ст. 77-1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» – сума штрафів понад 39 тис. грн.

Так, 19 березня 2025 року під час проведення заходів, спрямованих на запобігання та виявлення порушень у сфері охорони навколишнього природного середовища, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу на території Малинської громади виявлено факт проведення спалювання залишків сухої рослинності. 

На порушника складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.77-1 КпААП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків»  та накладено штраф у розмірі 3060 грн.

Державна екологічна інспекція Поліського округу вкотре НАГОЛОШУЄ, що згідно з чинним законодавством, ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 27 Закону України «Про рослинний світ», забороняється випалювання сухої рослинності або її залишків.

Про шкоду від спалювання сухої рослинності для людей, довкілля та відповідальність читайте запосиланням.

Окрім того, зауважуємо: у разі  виникнення надзвичайної ситуації  через спровоковану пожежу в екосистемі, фахівці Екоінспекції, згідно затвердженої Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів Методики розрахунку неорганізованих викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та/або під час дії воєнного стану та визначення розмірів завданої шкоди, нараховують збитки, нанесені довкіллю, які порушник має компенсувати у добровільному або судовому порядку. Їх розмір може обраховуватися мільйонами гривень.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці